Jeśli jest coś, czym mogą pochwalić się mieszkańcy województwa małopolskiego, z pewnością będzie to gwałtowny rozwój gospodarczy tego regionu. Za taki stan rzeczy odpowiedzialne są w dużej mierze przedsiębiorstwa z branży SSC/BPO/IT, czyli centra usług wspólnych i duże firmy outsourcingowe. Ich stolicą jest Kraków – kiedyś miasto królów, dziś miejsce rozwoju nowoczesnych usług wsparcia dla biznesu.

Miejsca wciąż za mało

Rok 2017 będzie wyjątkowy pod względem rynku nieruchomości biurowych w Krakowie. Jeśli sprawdzą się prognozy, przestrzeń przeznaczona pod działalność gospodarczą osiągnie ponad milion metrów kwadratowych. Co ciekawe, nowe biurowce krótko stoją puste. Nie mija bowiem wiele czasu, gdy na ich wynajęcie znajduje się chętny – zazwyczaj jest to właśnie firma z branży usług wspólnych. Według badań Savills, międzynarodowej firmy doradczej, przez ostatnie 5 lat przestrzeń biurowa w Krakowie wzrosła aż o 70%. To imponujący wynik, zwłaszcza, że trend nie przestaje się powiększać, a przestrzeni zdaje się ciągle brakować.

 

Z uczelni prosto do pracy 

Jakie firmy kryją się za przeszklonymi okami krakowskich biurowców? Często są to wielkie korporacje, o których każdy słyszał choć raz. AON Hewitt, EPAM, Lufthansa, Motorola, Alexander Mann Solutions– lista wszystkich nie miałaby końca. Centra SSC i BPO wyrastają bowiem jak na drożdżach, a krakowscy pracownicy stanowią dla nich świetną pożywkę. Nie ma przecież lepszej inwestycji w biznes niż zatrudnienie ludzi wykształconych i dobrze przygotowanych do zawodu. A o takich nietrudno w mieście znanym z uniwersytetów. Politechnika Krakowska, Akademia Górniczo-Hutnicza czy Uniwersytet Jagielloński rokrocznie wydają na świat tysiące inżynierów i magistrów, dla których praca znajduje się tuż za rogiem – w ramionach pobliskich korporacji.

 

Obiecująco w korporacji

Młody absolwent, który wspinaczkę po szczeblach kariery zacznie właśnie od branży SSC/BPO/IT, już od początku może liczyć na niezłe wynagrodzenie. Według przykładowych danych z jesiennej edycji Raportu Płacowego AG TEST HR, mediana miesięcznej płacy całkowitej młodszego księgowego Księgi Głównej wynosi 4000 zł brutto. Naturalnie, nieco więcej zarobi np. junior zajmujący się programowaniem w Javie – będzie to analogicznie 5596 zł brutto. W miarę upływu lat, jego wynagrodzenie wzrośnie do ponad dziesięciu tysięcy złotych – programista Java z cztero-pięcioletnim doświadczeniem może zarobić 11099 zł brutto (mediana). Często poszukiwanym specjalistą w branży jest również tester oprogramowania. Mediana płacy na tym stanowisku, po ok. dwóch do czterech latach doświadczenia (średni poziom odpowiedzialności), wynosi 8516 zł brutto.

Korporacje z Krakowa powoli zaczynają dyktować warunki na małopolskim rynku pracy. Nic więc dziwnego, że inne firmy, by nie stracić pracowników, chcą porównywać z nimi swoje płace. Z myślą o szczególnej sytuacji gospodarczej w regionie, w AG TEST HR zdecydowaliśmy się tworzyć specjalne badanie wynagrodzeń w branży nowoczesnych usług wsparcia dla biznesu. Salary Tracker to raport płacowy poświęcony wynagrodzeniom i trendom wyłącznie w branży SSC/BPO/IT. By uzyskać dokładny obraz wynagrodzeń na małopolskim rynku pracy, można korzystać z kilku raportów płacowych jednocześnie – np. łącząc dane branżowe z regionalnymi.