Województwo pomorskie to region położony na północy Polski nad Morzem Bałtyckim. Takie ulokowanie sprawia, że jest to ważny węzeł transportowy i logistyczny. Odbywa się tutaj duża część handlu międzynarodowego. Wszystko to czyni go jednym z kluczowych obszarów gospodarczych kraju. Warto podkreślić, że gospodarka samego Pomorza jest mocno zróżnicowana. Należy jednak wyróżnić silny sektor morski, przemysł stoczniowy i portowy, a także usługi związane m.in. z turystyką i hotelarstwem. Co jednak ciekawe silnie swoją obecność zaznacza też branża IT oraz sektor produkcji.

Wynagrodzenia na Pomorzu

Od wielu już lat obserwujemy ten i inne regiony naszego kraju pod kątem wynagrodzeń. Dzieje się to oczywiście za sprawą naszych Raportów Płacowych, które publikujemy cztery razy do roku. Dzięki tak częstej aktualizacji, możemy śledzić zmiany w płacach na bieżąco. Warto podkreślić, że dane te pochodzą bezpośrednio z działów personalnych – mamy więc pewność, że odpowiadają rzeczywistości.

Nasze rozważania na temat tego, jak wyglądają wynagrodzenia w województwie pomorskim na tle Polski, chcielibyśmy zacząć od pochylenia się nad stopą bezrobocia. Średnie płace bowiem są mocno z nią skorelowane. Im niższe bezrobocie, tym częściej płace są większe. W takiej sytuacji firmy muszą rywalizować o pracownika, a to sprzyja wyższym wypłatom. Według GUS, w omawianym dziś województwie bezrobocie wynosi 4,6% i jest niższe niż średnia krajowa (5,3%). Trójmiasto tymczasem ma jedne z najniższych wskaźników bezrobocia w kraju – jedynie 2,5%. Powinno to zatem oznaczać, że wynagrodzenia w tym regionie będą wyższe niż średnia dla Polski? Spójrzmy zatem na mapkę poniżej.

Jak możemy zauważyć, sytuacja wygląda przeciwnie do naszych założeń. Płace pracowników white collar są niższe o 4 p.p. względem całego kraju. Dla blue collar jest to tymczasem 5 p.p. Czemu sytuacja tak wygląda, kiedy bezrobocie w tym regionie jest niższe niż średnia kraju?

Powodów może być wiele, ale pamiętajmy, że w województwie pomorskim mamy tak naprawdę do czynienia jedynie z dwoma obszarami uprzemysłowionymi. Są to oczywiście Trójmiasto, a także okolice Słupska (ze swoją Strefą Ekonomiczną). W tych regionach wynagrodzenia jak najbardziej mogą być bardzo dobre, jednak inne obszary województwa nie mogą liczyć na tak dobre płace (ze względu na brak inwestycji na tych terenach). To natomiast sprawia, że gdy analizujemy wynagrodzenia dla całego Pomorza, dostajemy wynik mniejszy niż względem całego państwa.

Warto podkreślić, że prezentowane na mapce dane zostały obliczone na podstawie mediany wynagrodzeń dla wszystkich stanowisk z danej grupy, bez rozróżnienia na obszary, specjalizacje, stanowiska i poziomy. Pamiętajmy, że różnice wynagrodzeń mogą kształtować się nieco inaczej dla konkretnego stanowiska i poziomu.

Webinar manaHR dla województwa pomorskiego

Temat Was zaciekawił i chcielibyście dowiedzieć się więcej o opisywanym regionie? Serdecznie zapraszamy na webinar manaHR „Pomorski rynek pracy – webinar manaHR jak zarządzać wynagrodzeniami i rozmawiać z biznesem”, który odbędzie się już 17 września w godzinach 11:00-12:30. Opowiemy na nim więcej o zróżnicowaniu wynagrodzeń w województwie, a także przedstawimy jak korzystać z Raportów Płacowych w praktyce.

Webinar poprowadzą: Diana Biel oraz Anna Rusiecka.

Zapisy dostępne są TUTAJ.