Mazowsze położone jest w samym centrum Polski, a na jego terenie leży stolica naszego kraju. Oznacza to więc, że jest świetnie skomunikowane z innymi regionami, a to sprawia, że jest idealnym miejscem na inwestycje. Co jednak ciekawe, region ten jest bardzo zróżnicowany pod kątem płac. Naturalnie wynagrodzenia w Warszawie są inne niż w pozostałych miejscowościach, ale również i w innych częściach Mazowsza występują duże dysproporcje. Przyjrzyjmy się im bliżej!
Różnice w płacach na terenie Mazowsza
Od wielu już lat regularnie wydajemy nasze Raporty Płacowe. Dane pochodzą bezpośrednio z działów personalnych firm biorących udział w badaniu. Dzięki temu możemy zaobserwować, jakie wynagrodzenia obowiązują w poszczególnej części Polski, a także samego województwa mazowieckiego. Warto tutaj też wspomnieć, że danych dla tego obszaru naszego kraju mamy szczególnie dużo. Jest to bowiem jeden z najbardziej rozwiniętych regionów pod kątem próby w naszym badaniu.
Tak jak już wspomnieliśmy, w jego obrębie obserwujemy duże zróżnicowanie stawek. Obejmują one zarówno wynagrodzenia dla pracowników fizycznych jak i specjalistów. Przejdźmy jednak do dwóch przykładów, które świetnie zobrazują nam sytuację tam panującą.
Jak możemy zauważyć powyżej, płaca dla księgowego na poziomie regularnym waha się od 6626 do 8761 PLN brutto! Jest to aż 2135 PLN różnicy! Co ciekawe liderem w tym zestawieniu wcale nie jest Warszawa, a Grodzisk Mazowiecki.
Wynagrodzenie magazyniera również różni się w zależności od lokalizacji. Najmniejsze płace są w północno-wschodnim Mazowszu i wynoszą 5265 PLN brutto. Najwięcej płaci się ponownie w Grodzisku Mazowieckim – 6002 PLN brutto.
Należy również podkreślić, że poza samymi stawkami istotne są też różnice w systemie wynagradzania. Mówimy tutaj o udziale dodatków w miesięcznej płacy całkowitej oraz ich wysokości.
Wybierz Raporty mikroregionalne
Widzimy więc, że płace na Mazowszu są bardzo zróżnicowane. Co ciekawe Grodzisk Mazowiecki (położony 40 km od Warszawy) konsekwentnie walczy o pozycję lidera płacowego. Tymczasem zupełnie inne realia panują na północy i wschodzie tego regionu. Pracownicy są tam zdecydowanie gorzej opłacani. Powodem tego jest mniejsza reprezentacja zakładów pracy, a więc i mniejsza konkurencyjność pracodawców. Nie sprzyja to szybkiemu wzrostowi wynagrodzeń.
Z tego też powodu, kiedy chcemy porównać płace na terenie tego regionu, najlepiej jest sięgnąć po Raporty mikroregionalne. Uwzględniają one bowiem specyfikę lokalnego rynku i dostarczają informacji o realnym poziomie płac w najbliższej okolicy, która może stanowić dla nas konkurencję.