W Polsce różnice w wynagrodzeniach w poszczególnych województwach, obok poziomu stopy bezrobocia, są istotną kwestią odzwierciedlającą zróżnicowany krajobraz gospodarczy kraju. Te rozbieżności wynikają m.in. z różnic w uprzemysłowieniu danego obszaru, dynamiki lokalnego rynku pracy i kosztów utrzymania. Jak duże są te dysproporcje? I skąd czerpać informacje o stawkach w regionach? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Dlaczego warto sięgać po Raporty regionalne?

Co kwartał oddajemy w ręce naszych Klientów kilkadziesiąt różnych Raportów, tak aby mogli wybrać zestawienie najlepiej odpowiadające ich potrzebom. Każde z nich zawiera aktualne dane z rynku, przygotowane na podstawie informacji pochodzących bezpośrednio z działów personalnych Uczestników naszego badania.

Najpopularniejszy jest oczywiście Kompleksowy Raport Płacowy zawierający dane ogólnopolskie. Jednak kryterium wyboru może być też sektor działalności (np. Raport Płacowy dla sektora produkcji) albo branża (np. Raport Płacowy dla branży FMCG), szczególnie jeśli zależy nam na porównaniu stawek dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów i stanowisk eksperckich. Natomiast Raporty regionalne i mikroregionalne dostarczą informacji na temat wynagrodzeń na rynku lokalnym. Będą one przydatne do porównania stawek dla tych wszystkich pracowników, którzy najczęściej szukają pracy w swojej najbliższej okolicy. Możemy je również wykorzystać w sytuacji, gdy dopiero planujemy rozpocząć swoją działalność na danym obszarze.

Nasze Raporty regionalne

Jeszcze do niedawna nasza oferta obejmowała Raporty dla województw: śląskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i opolskiego. Obecnie publikujemy zestawienia dla każdego województwa, a szczegóły dotyczące Uczestników w nowych Raportach regionalnych przedstawia poniższa grafika.

Wynagrodzenia w województwach

Wspomnieliśmy już wcześniej, że warto sięgać po dane regionalne ze względu na różnice w wysokości wynagrodzeń w zależności od województwa. Sprawdźmy zatem, jak wyglądają stawki dla pracowników fizycznych w naszych nowych Raportach i Kompleksowym Raporcie Płacowym. Poniżej przedstawiamy medianę wynagrodzenia dla pracowników grupy blue collar (obejmuje stanowiska ze ścieżek Brygadzisty i Robotnika).

Pierwsze, co możemy zauważyć, to fakt, że w przypadku wszystkich omawianych dziś województw stawka w regionach jest niższa od danych ogólnopolskich. Dla niektórych z nich ta różnica sięga 600 PLN brutto. Nasze dane potwierdzają też duże zróżnicowanie w wynagrodzeniach w poszczególnych rejonach kraju. W województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim stawki wynoszą niewiele ponad 5 000 PLN brutto. Natomiast pracownicy fizyczni z województw kujawsko-pomorskiego i świętokrzyskiego mogą liczyć na prawie 5 500 PLN brutto. Dlatego zachęcamy, aby sięgać po nasze Raporty Płacowe dla województw jako niezbędne narzędzia, które nie tylko rzucają światło na regionalne różnice w wynagrodzeniach, ale także dostarczają informacji przydatnych przy corocznym planowaniu budżetów.

W tym miejscu warto dodać, że poza najbardziej aktualnymi danymi dotyczącymi stawek z rynku dla poszczególnych stanowisk, wraz z każdym Raportem wojewódzkim nasi Klienci otrzymują dostęp do informacji o danych na poziomach, dodatkach płacowych i planowanych podwyżkach w interesującym ich regionie.

Wszystkich, którzy byliby zainteresowani nieco bardziej szczegółowymi informacjami o każdym z Raportów wojewódzkich, zachęcamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na Wasze pytania. 😊

tel. +48 885 300 029

e-mail [email protected]