W I kwartale 2022 roku zbieraliśmy dane dotyczące fluktuacji i absencji pracowników. Takie badanie przeprowadzamy raz w roku i obejmuje ono zawsze cały poprzedni rok kalendarzowy. Jego efektem jest wydana w kwietniu Analiza fluktuacji i absencji, w której wzięło udział aż 355 Uczestników (71% to firmy produkcyjne).

Jakie dane prezentujemy w Analizie fluktuacji i absencji?

W analizie przedstawiamy poziom fluktuacji ogólnej oraz z podziałem na tą będącą wynikiem decyzji pracownika i decyzji pracodawcy. W przypadku decyzji pracownika badaliśmy, jak wygląda wskaźnik fluktuacji, gdy jej powodem są przyczyny zależne od pracownika (np. wysokość wynagrodzenia, atmosfera w pracy, brak możliwości rozwoju), a jak w sytuacji, gdy odejście z pracy nastąpiło z przyczyn osobistych (np. sytuacja zdrowotna czy rodzinna). W przypadku zwolnień będących decyzją pracodawcy także wyróżniliśmy dwie przyczyny: indywidualne (np. naruszenie przepisów kodeksu pracy, niewłaściwa realizacja zadań) i strukturalne (np. zwolnienia grupowe, likwidacja stanowiska).

W badaniu absencji braliśmy pod uwagę ogólny wskaźnik absencji chorobowej oraz wskaźnik absencji chorobowej bez absencji ciążowej i wychowawczej.

Wszystkie dane prezentujemy z wyróżnieniem poszczególnych grup pracowników (management, white collar, blue collar) oraz z podziałem na sektory, branże, kapitał firmy, poziom zatrudnienia, obrót, regiony i mikroregiony.

Dlaczego warto skorzystać z naszej analizy?

Zjawiska fluktuacji i absencji dotyczą każdej organizacji. Ważne jest, by kontrolować ich poziom oraz to, na jakich stanowiskach lub w których działach firmy jest najwyższy. Jak podkreśla Patrycja Buczkowska, Starszy Konsultant w manaHR: „Nasza Analiza pozwoli nie tylko zbadać te wskaźniki, ale także porównać je do danych z rynku przygotowanych według określonej metody, która zapewnia ich spójność dla wszystkich Uczestników badania. A to z kolei umożliwi realną ocenę sytuacji w firmie i podjęcie ewentualnych działań”.

Jeśli jesteś zainteresowany porównaniem fluktuacji i absencji do rynku – zadzwoń lub napisz do nas!

+48 885 300 029

[email protected]