Współczesny świat zmienia się w niesłychanie szybkim tempie. Niemalże codziennie dokonuje się odkryć, które rzucają nowe światło na omal wszystkie kierunki ludzkich zainteresowań. Z drugiej strony, w cieniu tych odkryć  budzą się nowe zagrożenia, polegające głównie na niewłaściwym bądź nieuprawnionym wykorzystaniu informacji. Informacji, która w dzisiejszych czasach jest niezwykle cenną wartością.

 

 

 

 

W XXI wieku zdecydowana większość informacji przybiera formę cyfrową. Przekaz ustny, który niegdyś stanowił podstawę komunikacji, współcześnie często jest  wtórny. Dzisiaj, wszyscy polegamy na nowoczesnych nośnikach danych takich jak płyty, dyski, karty pamięci czy pamięć USB. Przypuszczam nawet, że na jednym z takich nośników znajduje się kopia receptury słynnego, gazowanego, czarnego napoju bezalkoholowego. Trudno wyobrazić sobie bowiem, że jedna z największych tajemnic handlowych zachodniej cywilizacji jest zapisana tylko w głowach garstki ludzi, a to dlatego, że pamięć człowieka nie jest przecież doskonała. Niestety zawodne bywają też systemy ochrony zdigitalizowanych treści. Jak ustrzec się przed niebezpieczeństwami czającymi się w sieci?

 

Najprostszą formą ochrony informacji jest po prostu ściślejsza kontrola przetwarzanych danych. Innym sposobem może być autoryzacja dostępu. Jednak ani pierwsze, ani drugie nie stanowi silnej tarczy przeciwko atakom wirusów komputerowych czy hakerów.

 

Źródło:http://webserver.computoredge.com/online.mvc?zone=sd&issue=2643&article=cover&session=

 

Najbardziej bezpieczną technologią zapobiegającą naruszeniu dostępu do informacji jest szyfrowanie. Koncepcja takiego przetworzenia danych, aby stały się one nieczytelne (a więc bezużyteczne) dla osób z zewnątrz powstała już w starożytności. Szyfrowanie wykorzystywano wówczas jedynie w celach militarnych i tak było aż do XIX wieku. Wraz z upowszechnieniem się Internetu i wzrostem wykorzystania nowoczesnych technologii przez biznes, priorytetem stało się zapewnienie bezpieczeństwa danych komercyjnym użytkownikom sieci. Możliwość szyfrowania danych to jednak tylko jeden aspekt skutecznej ochrony danych przedsiębiorstw. By skutecznie bronić się przed zagrożeniami konieczne jest jeszcze stworzenie systemu ochrony przed wirusami oraz ogólnej polityki bezpieczeństwa przetwarzania danych. Niezbędne w tym celu jest zatrudnienie osoby na stanowisku inżyniera bezpieczeństwa IT.

 

Jakich osób pracodawcy szukają najczęściej? Jednym z głównych kryteriów jest oczywiście posługiwanie się językami programowania oraz technicznym językiem angielskim. Rekruterzy zwracają uwagę też na zainteresowanie kandydata tematami dotyczącymi bezpieczeństwa infrastruktury IT oraz gotowość do podnoszenia kwalifikacji. Istnieją także pewne warunki formalne takie jak zdobyte wykształcenie i doświadczenie – zwykle oczekuje się posiadania wiedzy kierunkowej i przynajmniej 2 lat praktyki w zawodzie. Bezpieczeństwo IT to dziedzina, z której jest bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów, które w dalszym ciągu będzie się rozwijać w kolejnych latach.