Czym możemy przyciągnąć do siebie pracownika? Jak w wielu kwestiach można się zastanawiać, a można zapytać go wprost, sam nam powie, że najbardziej atrakcyjną formą wynagrodzenia za prace są dla niego wysokie zarobki, ale czy to wystarczy? W branżach, których panuje rynek pracownika, a nie pracodawcy może być to czasami zbyt mało.

 

Przejdźmy zatem do innej, pozapłacowej formy wynagradzania czyli systemu benefitów, który jest niezwykle szerokim tematem i zaczyna się pojawiać nawet w najmniejszych firmach. Czy dodatki do posiłków, dojazdów do pracy, dodatkowa opieka medyczna, karty do siłowni lub ośrodków sportowych wystarczą? W większości firm tak, a czasami nawet jest to uważane za maksimum jakie możemy się spodziewać od naszego pracodawcy.

 

Zupełnie jednak inaczej wygląda sytuacja gdy musimy przyciągnąć pracownika. Systemy benefitowe stają się pewnego rodzaju przynętą (dość brzydkie określenie, jednak dobrze pasujące), gdyż mają one coraz większe znaczenie podczas wyboru nowego pracodawcy. Dodatki pozapłacowe mają również bardzo duży wkład w employer branding (kreowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy). Dobrym przykładem są giganci rynku IT, bo kto nie słyszał o niesamowitych biurach oraz świadczeniach jakie oferują Google, Facebook’a, czy Epic Systems. Firmy z innych branż również nie zapominają o swoich pracownikach, S.C. Johnson udostępnia usługi conseierga, który pomoże w załatwianiu codziennych spraw. No dobrze, ale co w sytuacji gdy domowe obowiązki sprawiają przyjemność, za to chciałoby się mieć troszkę dłuższy weekend? Nic prostszego, firma WWF zapewnia swoim pracownikom co drugi piątek wolny. Miesięczny płatny urlop? Oczywiście, wystarczy przepracować  5 lat dla firmy Epic Systems, a przy okazji można otrzymać dofinansowanie na urlop naukowy do kraju, w którym jeszcze się nie było. Te i jeszcze wiele innych ciekawych świadczeń pozapłacowych możemy znaleźć w raporcie „Business Insider”, który zawiera informacje z rynku amerykańskiego.

 

Wróćmy jednak na nasze podwórko i rodzimy rynek. Jak wygląda sytuacja benefitów w Polsce? Advisory Group TEST Human Resources zbiera informacje na temat dodatków pozapłacowych już od ośmiu edycji badania Raport Płacowy.

Największą popularnością cieszą się szkolenia zewnętrzne, a następnie na zbliżonym poziomie dopłaty do zajęć sportowych, edukacji czy świadczeń zdrowotnych.  Mimo, że na polskim rynku jeszcze nie odnajdziemy benefitów wyciągniętych rodem z USA, ale jest zauważalna poprawa oraz inicjatywa, którą warto obserwować.