Zawody związane z pracą umysłową są powszechnie utożsamiane z koniecznością posiadania odpowiedniego wykształcenia i specjalistycznej wiedzy. To przekłada się na szacunek społeczny oraz zarobki oscylujące co najmniej w granicy średniej krajowej. Nie ma się wiec co dziwić, że wielu młodych ludzi decyduje się na wybranie takiej ścieżki kariery. Tendencję tę możemy zauważyć, chociażby po odsetku osób, które kończą studia wyższe. To na co najczęściej nie zwraca się jednak uwagi to różnice w specyfice pracy oraz zarobkach w różnych branżach.

Zarobki na stanowiskach white collar

Na podstawie danych zbieranych od uczestników naszych badań wynagrodzeń, przygotowaliśmy podsumowanie, które ukazuje, jak procentowo kształtują się zarobki dla pracowników white collar.

Źródło: Raport Płacowy manaHR

Jak możemy zauważyć, zarobki tożsame ze średnią rynkową biorąc pod uwagę wszystkie branże, występują w sektorze tworzyw sztucznych. Przemysł ciężki i maszynowy, budownictwo, motoryzacja i lotnictwo oraz chemia są nieznacznie bardziej opłacalne dla pracowników. Ciekawie zaczyna się robić przy branży SSC/BPO, gdzie zarobki znacząco już przekraczają średnią rynkową. Lepsze jest tylko IT, które ciągle pozostaje najlepiej opłacalną branżą w Polsce.

Na drugiej stronie skali mamy sektor drzewny i logistykę, gdzie zarobki są znacznie niższe niż średnia. Jeśli porównamy je do zarobków w IT, to dostaniemy różnicę aż 60 i 56 punktów procentowych! Oznacza to, że wynagrodzenia w tych sektorach są o ponad połowę niższe niż w IT.

Skąd różnice w poszczególnych branżach?

Tak duże różnice w wynagrodzeniach w różnych branżach pokazują nam, że nie można wrzucać do jednego wora wszystkich pracowników white collar. Sektory różnią się od siebie, w związku z czym wymagana wiedza i umiejętności oraz zakres obowiązków znacząco się od siebie różnią. Dodatkowo na różnicę wynagrodzeń wpływ ma zapotrzebowanie na danych specjalistów na rynku pracy. Obecnie branża IT wiedzie prym – mówi się nawet, że w Polsce brakuje 50 tysięcy programistów. Ponieważ zapotrzebowanie jest tak ogromne, firmy oferują coraz to większe zarobki.

Na inny, równie ciekawy aspekt, który tłumaczy różnicę w wynagrodzeniach, zwraca uwagę nasz Starszy Konsultant Małgorzata Latko:  „Na wysokie wynagrodzenia pracowników z grupy white collars w branży SSC/BPO duży wpływ mają stanowiska team leaderów. O ile w przypadku firm produkcyjnych stanowisko lidera/mistrza zwykle sprowadza się do koordynowania pracy podległego zespołu według poleceń kierownika będącego na miejscu i realnie zarządzającego podległym obszarem, o tyle w przypadku SSC ta rola wygląda często nieco inaczej. Lider w tej branży również jest rodzajem koordynatora, jednak jego odpowiedzialność jest większa ze względu na to, że jego przełożeni często przebywają za granicą. Dla tej branży podobnie jak w przypadku IT, charakterystyczna jest również praca projektowa. Wówczas w ramach danego projektu realizowanego dla klienta, team leader jest tak naprawdę osobą odpowiedzialną za jego efekt finalny.”

Wybierając ścieżkę, nie bierz pod uwagę jedynie zarobków

Jeśli stoisz przed wyborem swojej ścieżki kariery i zastanawiasz się, z jaką branżą związać swoją przyszłość jako pracownik umysłowy, to patrząc z perspektywy zarobków, najlepszym wyborem będzie sektor SSC/BPO oraz IT. Trzeba jednak pamiętać, że praca powinna być dopasowana do naszych umiejętności i predyspozycji. Słyszy się wiele o wysokich zarobkach w IT, jednak słaby programista zarobi mniej, niż dobry specjalista z branży drzewnej. Profesjonaliści posiadający dużą wiedzę oraz mogący pochwalić się wieloma umiejętnościami, w każdym sektorze mogą liczyć na wysokie zarobki. Wybierając więc karierę zawodową, nie kieruj się jedynie poziomami wynagrodzeń, lecz zastanów się w czym jesteś dobry, jakie masz predyspozycje i jaka praca daje Ci przyjemność.