Jesień to okres, w którym wiele firm zaczyna podsumowywać rok i robić plany na kolejny. W tym też to czasie organizacje zaczynają planować budżet wynagrodzeń. Nie jest to proste działanie – wzrost płac powinien odpowiadać tendencjom na rynku, wpisywać się w politykę finansową firmy, a do tego być sprawiedliwy dla pracowników. Przyznawanie podwyżek to więc długi proces poprzedzony licznymi analizami.

Jak zaplanować podwyżki?

Organizacje swoje działania podwyżkowe rozpoczynają od zadania sobie pytania – jaki średni procent wzrostu płac mogą przyznać w kolejnym roku? Aby na to odpowiedzieć, firmy analizują rynek oraz swoją sytuację wewnętrzną.

Poprzez zapoznanie się z raportami płacowymi, zyskują informacje o sytuacji na rynku pracy. Organizacje chcą wiedzieć, jakie podwyżki dają przedsiębiorstwa z ich regionu, czy też branży, tak by być w stosunku do nich konkurencyjnym. Zależy im, by utrzymać pracownika w  swoich szeregach, a jednym ze sposobów, by to osiągnąć, jest zapewnienie zatrudnionym wynagrodzenia w średnich widełkach oraz stałe podwyżki, na rynkowym poziomie.

Firmy muszą również wziąć pod uwagę wewnętrzne czynniki – czyli swoją  sytuację finansową. Jeśli przedsiębiorstwo jest w dobrej kondycji – może przyznać większe podwyżki. W przypadku problemów finansowych duży wzrost płac prawdopodobnie nie będzie dobrą decyzją.

Jakie będą średnie podwyżki w 2020 roku?

Jako firma zajmująca się kwestiami HR-owymi, wychodzimy naprzeciw naszym Klientom. Poza badaniem aktualnych wynagrodzeń, sprawdzamy też, jakie są tendencje na rynku. Obecnie zbieramy informacje o planach podwyżkowych na 2020. Na podstawie danych, które spłynęły do nas do tej pory, możemy stwierdzić, że średnie planowane podwyżki na rok 2020 to 5,40%. Poniżej prezentujemy rozpisany średni wzrost wynagrodzeń na poziomach zarządzania.

Ścieżka

Średnia

Dyrektor generalny

5,50%

Członek zarządu

5,00%

Dyrektor funkcjonalny

5,00%

Kierownik

5,30%

Lider/Mistrz

5,50%

Specjalista

5,30%

Brygadzista

5,40%

Robotnik

5,60%

Źródło: Analiza Podwyżek manaHR

Powyższe wartości to średnia wysokość podwyżek na poziomach zarządzania – realne podwyżki dla poszczególnych pracowników są zwykle bardziej zróżnicowane bo uzależnia się je od wielu czynników – m.in. wyników oceny okresowej, efektywności pracownika i realizacji celów, wartości jego stanowiska i pracy w organizacji oraz popytu na rynku na danych specjalistów.

Przygotowując powyższe dane nie dysponowaliśmy jeszcze informacjami o planowanych podwyżkach na 2020 rok od wszystkich naszych Uczestników, bo wielu nadal pracowało jeszcze nad budżetem na kolejny rok. Aktualnie jesteśmy w trakcie zbierania danych od wszystkich firm z nami współpracujących. Co ciekawe, w poprzednich latach w połowie września zdecydowana większość Uczestników naszego badania była już w stanie udzielić nam informacji na ten temat, natomiast w tym roku w związku z ogłoszoną niedawno podwyżką płacy minimalnej, wielu naszych Klientów musiało wrócić do prac nad budżetem i skorygować swoje plany. Dlatego też planujemy ponowną rundę zbierania informacji o podwyżkach na 2020 na początku października, dzięki czemu w połowie miesiąca będziemy w stanie zaprezentować najświeższe wyniki.

Raporty płacowe pomocne w planowaniu podwyżek

Już w październiku dostępna będzie kolejna edycja naszych Raportów Płacowych. Dane do nich zbieramy bezpośrednio z działów personalnych naszych Uczestników. To umożliwia nam stworzenie raportów opartych o realne informacje odpowiadające rzeczywistej sytuacji na rynku. W cenie Raportów Szczegółowych zawarta jest analiza podwyżek, do której dostęp mają wszyscy nasi Klienci, którzy zdecydują się na zakup Raportów z październikowej edycji badania. Zawiera informacje o % podwyżek zrealizowanych w 2019 i zaplanowanych na 2020 – ogólnopolsko oraz w podziałach, dzięki czemu można dowiedzieć się, jakie podwyżki planują firmy z różnych sektorów, branż, regionów a nawet miast (prezentujemy w niej dane dla mikroregionów takich jak Tychy, Bielsko, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Żory, Legnica, Wałbrzych, Grodzisk Mazowiecki, Tomaszów Mazowiecki czy Północne Mazowsze).