Zarówno rynek, jak i branża HR nieustannie się zmieniają. Aby być na bieżąco, trzeba trzymać rękę na pulsie – inaczej mogą nas ominąć najnowsze trendy, które być może byłyby odpowiedzią na palące naszą organizację problemy. Najlepszym rozwiązaniem, aby pozyskać tego typu wiedzę, są spotkania z innymi praktykami, od których zaczerpnąć możemy pomysły, czy też powymieniać się wzajemnymi doświadczeniami. Wiemy o tym i z tego też powodu chcemy integrować ze sobą środowisko HR-owe – w tym miesiącu odbyło się więc kolejne z organizowanych przez nas spotkań dla pracowników działów personalnych.

HR-owe spotkanie w Gliwicach

Tym razem mieliśmy przyjemność być w Gliwicach (11/09/2019) w siedzibie firmy ZF TRW Braking Systems Polska. Jest to już nasze drugie spotkanie w tym ciekawym rejonie (wcześniejsza edycja odbyła się w siedzibie firmy Kirchhoff). Możemy śmiało powiedzieć, że wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem – udział wzięło bowiem 40 uczestników z blisko 30 firm. Podczas niego porozmawialiśmy o aktualnej sytuacji na rynku w Gliwicach i poznaliśmy projekty walki z absencją w firmie ISOVER Polska Saint Gobain. Sprawdziliśmy, jakie techniki employer brandingowe stosuje ZF TRW Braking Systems Polska i jakie są efekty ich działań. Dowiedzieliśmy się również czegoś więcej o naszym gospodarzu i poznaliśmy historię jego zakładu.

Gliwice – region z potencjałem

Podczas spotkania w Gliwicach nie zabrakło tematów oscylujących wokół tego niezwykle ciekawego regionu. Miasto to leży na terenie Górnego Śląska, a na jego obszarze znajduje się Podstrefa Gliwice Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Korzystają z tego firmy, które chętnie otwierają swoje zakłady w tym mieście. Znajdziemy więc tutaj wiele organizacji z obszaru produkcji, jak również IT.

W przeprowadzonych przez nas ostatnio badaniach postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu regionowi. W efekcie powstał Raport Płacowy dla Gliwic i okolic – lipcowa edycja naszego badania zawierała dane pochodzące z 24 firm (wśród nich: NGK, Leadec, Tenneco, Kirchhoff, Plastic Omnium). Dane, na których opieramy nasze Raporty, pochodzą bezpośrednio z działów personalnych naszych Uczestników. Dzięki temu jesteśmy w stanie dostarczyć realnych informacji, na temat średnich poziomów płac oraz podwyżek.

Poziom wynagrodzenia i podwyżek w Gliwicach

Opierając się na zebranych przez nas danych, możemy jasno stwierdzić, że sytuacja gospodarcza w Gliwicach, w porównaniu do całej Polski, wypada bardzo dobrze. Wystarczy przyjrzeć się, jak wyglądają średnie wynagrodzenia na przykładowych poziomach zarządzania w regionie w porównaniu do rynku  polskiego (miesięczna płaca całkowita).

Jak widzimy, na wszystkich poziomach zarządzania, wyższe płace uświadczymy w Gliwicach, niżeli przedstawia się średnia rynkowa. W przypadku poziomu kierownika ta różnica to aż 10 punktów procentowych na korzyść Gliwic! Również odnotowane przez nas podwyżki w tym rejonie wyglądają obiecująco. Średni wzrost wynagrodzenia zanotowany w 2019 roku to aż 10% (podczas gdy średnia krajowa to 4%).

Niskie bezrobocie na Śląsku – jedna z przyczyn wysokich wynagrodzeń

Śląski rynek pracy cechuje się dużą konkurencją – jest to region wysoce uprzemysłowiony, z dużą ilością przedsiębiorstw zlokalizowanych na swoim terenie. Wprawdzie na terenie Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej żyje 2,3 miliona ludzi, jednak ciągle brakuje rąk do pracy. Świadczy o tym, chociażby niski poziom bezrobocia. Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy stopa bezrobocia na Śląsku wynosiła 3,8%, podczas gdy w Gliwicach ten poziom to 2,5% (dane na lipiec 2019). Średnia krajowa to natomiast 5,2%. Niższy od średniego krajowego i regionalnej wskaźnik w Gliwicach, tylko potwierdza dobre tendencje dla pracowników, które tam panują. Tak niski poziom bezrobocia bezpośrednio przekłada się natomiast na większe wynagrodzenia i podwyżki – co byśmy nie mówili, wyższa pensja niż u konkurencji jest jednym z czynników, mających znaczący wpływ na łatwość rekrutowania nowych osób i zatrzymania w naszych murach obecnych pracowników.