Bielsko-Biała nie jest zbyt dużym oraz popularnym miastem. Znajduje się w południowej części województwa śląskiego i często potocznie nazywana jest stolicą Podbeskidzia. Kiedyś miasto to było znane głównie z przemysłu włókienniczego, a obecnie stanowi ośrodek rozwinięty przede wszystkim pod kątem produkcji (głównie z sektora automotive).

Raporty Płacowe – edycja październik 2020

W październiku 2020 roku wydaliśmy najnowszą edycję naszych Raportów Płacowych. Poza raportem ogólnopolskim opublikowaliśmy również analizę danych dla Bielska – Białej i okolic. W badaniu wzięły udział firmy takie jak: Hutchinson Poland Sp. z o.o., Eaton Automotive Systems Sp. z o.o., Cooper Standard Polska Sp. z o.o., Aluprof S.A., Żywiec Zdrój S.A. Dzięki informacjom, które od nich pozyskaliśmy, przeprowadziliśmy dokładną analizę płac dla aż 115 unikatowych stanowisk. Raport ten obejmuje miasta: Bażanowice, Bielsko-Biała, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Goleszów, Jeleśnia, Węgierska Górka oraz Żywiec.

Jak wyglądają wynagrodzenia w Bielsku – Białej i okolicach w porównaniu do kraju?

Raport Płacowy dla Bielska – Białej i okolic pomógł nam zrozumieć, jak przedstawiają się wynagrodzenia w tym regionie. Zobaczmy więc, czy są one niższe, identyczne, a może wyższe niż w reszcie kraju?

Specjalista ds. finansowych może liczyć na zarobki powyżej 6 000 PLN brutto – stanowi to o ponad 500 PLN brutto więcej niż wynosi średnia ogólnopolska! Dobrze sytuacja dla tego regionu przedstawia się również w przypadku brygadzisty, gdzie zarobki wynoszą 5 269 PLN brutto. Dla stanowiska magazyniera płace w tym regionie są prawie równe średniej dla kraju. Dopiero dla operatora produkcji wynagrodzenie jest niższe niż w Polsce.

Taki rozkład płac komentuje Diana Biel, która pełni rolę Konsultanta w naszej firmie i Opiekuna firm ze Śląska: „Zebrane przez nas dane w ramach Raportu Płacowego dla Bielska Białej i okolicy pokazują, na jakim poziomie w tym regionie kształtują się wynagrodzenia, dodatki oraz podwyżki. W porównaniu do innych regionów na Śląsku, które są mocno rozwinięte (tj. KSSE) wynagrodzenia w Bielsku-Białej i okolicach na stanowiskach produkcyjnych są często niższe. Są jednak stanowiska specjalistyczne i eksperckie, dla których płace w tym regionie są wyższe w porównaniu z całym województwem śląskim, czy też z Polską. Dlatego też korzystanie z Raportu dla Bielska-Białej i okolicy pozwala bardzo precyzyjnie określić różnice w stawkach i podjąć najlepsze decyzje np. przy planowaniu podwyżek dla konkretnej grupy pracowników”.

Bezrobocie i podwyżki w regionie

Aby mieć poprawny ogląd na sytuację panującą w tym obszarze, poza danymi o średnich wynagrodzeniach trzeba również zapoznać się z innymi informacjami, takimi jak bezrobocie i podwyżki.

Jak możemy zauważyć bezrobocie w mieście i powiecie w porównaniu do województwa i kraju jest na bardzo niskim poziomie. Dla miasta stanowi ono jedyny 2,5%, podczas gdy dla całego powiatu jest to 4,3%. Są to wyniki znacznie niższe niż średnia krajowa.

O podwyżkach ponownie wypowiada się Diana Biel: „Analizując dane o wzroście wynagrodzeń z poprzednich lat i porównując je z aktualną sytuacją na rynku bielskim widać spadek ogólnego wskaźnika podwyżek – aktualnie 3,9% dla Bielska-Białej i okolic (dla porównania w 2019 – 4,2% a w 2018 – 5,0%) – wpływ na taki wynik ma pandemia i kryzys, który bardzo mocno dotknął m.in. branżę motoryzacyjną, mocno rozwiniętą w tej okolicy”.

Co dalej z miastem?

Bielsko – Biała nie należy do pierwszej dziesiątki najbogatszych miast w Polsce, jednak sytuacja w tej okolicy jest dobra. Rynek pracy obraca się wokół sektora produkcji i gwarantuje stałą pracę dla mieszkańców. Dzięki temu bezrobocie jest na zdecydowanie niższym poziomie niż średnia krajowa. Widzimy jednak, że niestety kryzys spowodowany pandemią dotknął te okolice. Podczas następnej edycji naszych Raportów Płacowych będziemy mogli sprawdzić, jak rozwinęła się sytuacja.