Jeszcze do niedawna wejście na rynek pracy milenialsów było tematem licznych artykułów i wystąpień na branżowych konferencjach. Tymczasem obecnie u progu swojej kariery stoi już kolejna grupa. Pokolenie Z to ludzie urodzeni w drugiej połowie lat 90. i po 2000 roku. Proces rozpoczęcia kariery zawodowej nigdy nie był łatwy – teraz natomiast jest dodatkowo utrudniony przez pandemię – z powodu niepewności o przyszłość organizacje znacznie zmniejszyły zapotrzebowanie na staże i praktyki. W tym trudnym czasie nie dziwi więc, że coraz to częściej w głowach młodych ludzi rozbrzmiewa pytanie o to, jaką branżę wybrać, by móc żyć spokojnie i dostatnio.

Wynagrodzenie na start

Co motywuje młode osoby do wyboru obszaru kariery? Według analizy JOBICON głównym czynnikiem są zarobki! Aż 61% studentów i absolwentów wybiera zawód właśnie z tego powodu. (źródło: https://media.pracuj.pl/110217-kariera-studenta-i-absolwenta-analiza-jobicon).

Musimy przy tym pamiętać, że staranie się o pierwszą pracę jest bardzo stresujące. Nie mamy jeszcze doświadczenia i nie wiemy, ile jest warta nasza wiedza i umiejętności. Na rozmowach rekrutacyjnych jednak często pojawiają się pytania o oczekiwania kandydata względem wynagrodzenia. Odpowiedź na nie stanowi nie lada problem. Przyjrzyjmy się więc, na jakie wynagrodzenia można liczyć na początku swojej kariery.

Pensja na start najniższa jest w obszarze Administracji i prawa. Ciągle jednak 4 404 PLN brutto to kwota znacząco przewyższająca minimalne wynagrodzenie.

Z drugiej strony barykady mamy działy marketingu / PR oraz HR. Od zawsze były one pomijane w wielu organizacjach, a zarobki, które można było osiągnąć, były zdecydowanie niższe niż w innych sektorach. Tymczasem obecnie są to jedne z lepiej płatnych branży na start kariery z wynagrodzeniem powyżej 4 800 PLN brutto.

Warto zwrócić uwagę również na lidera – wbrew oczekiwaniom nie jest to obszar IT, lecz inżynieria. Trzeba jednak zauważyć w tym miejscu, jaki procent wynagrodzenia całkowitego stanowią dodatki zmienne. W inżynierii są one prawie dwukrotnie wyższe niż w IT, wobec czego patrząc jedynie na płacę zasadniczą, w naszym rankingu ponownie wygrywa sektor nowoczesnych technologii. Analizując dane w takim obszarze – tzn. biorąc pod uwagę płacę bez uwzględnienia dodatków zmiennych, najgorsze zarobki będą w sprzedaży. W tym to sektorze aż ¼ wynagrodzenia całkowitego stanowią dodatki zmienne. Należy jednak podkreślić, że jest to standardowy model współpracy w tej branży, wobec tego wybierając taką karierę zawodową, trzeba się z tym liczyć.

Jak wybrać zawód?

Nie da się ukryć, że świat kręci się wokół pieniądza. Można by więc dojść do wniosku, że jedynym słusznym wyborem w doborze kariery zawodowej jest kierowanie się potencjalnymi zarobkami. Należy jednak pamiętać, że w każdej branży zarobki są różne i uzależnione od wielu czynników. Wśród nich duże znaczenie ma oczywiście nasza wydajność oraz poziom wiedzy i umiejętności. Jeśli nie będziemy lubić tego, co robimy, to nigdy nie będziemy w tym naprawdę dobrzy. Wobec czego wybierając nasz przyszły zawód, trzeba się zastanowić, jaki obszar nas interesuje. W każdej branży można zarabiać dobre pieniądze – a łatwiej nam będzie to osiągnąć robiąc to, co sprawia nam przyjemność.