Nie wszyscy wiemy, że w Unii Europejskiej znajduje się aż 276 regionów. Pod względem gospodarczym, niektóre rosną prężniej niż inne. Należy do nich m.in. Małopolska – 28 pozycja w rankingu (według danych Eurostatu) zapewnia jej miejsce w ścisłej czołówce najszybciej rozwijających się regionów UE.

Dynamiczny rozwój to drugie imię Małopolski, na co dowodem jest prestiżowy tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2016, nadany jej przez Komitet Regionów. Według danych Eurostatu, w ogólnym ujęciu, wszystkie polskie województwa rozwijają się szybciej od unijnych, jednak na szczególne wyróżnienie zasługuje m.in. Mazowsze i właśnie Małopolska. Wystarczy wspomnieć, że w ciągu siedmiu lat (od 2008 do 2015 roku) liczba podmiotów gospodarczych powstających w tym regionie wzrosła o ponad 20%, a także – co szczególnie istotne – w ciągu ostatnich trzech lat czterokrotnie powiększyła się liczba zagranicznych inwestorów zakładających siedziby w tym regionie. Wszystko to sprawiło, że województwo małopolskie stało się ważnym graczem na polskim rynku pracy.

Co ciekawe, szybki rozwój Małopolska zawdzięcza szczególnie mikroprzedsiębiorstwom, wśród których aż 73% to jednoosobowe działalności gospodarcze. Duże firmy zatrudniające ponad 1000 pracowników to, według danych statystycznych, stosunkowa rzadkość. W praktyce okazuje się jednak, że także i w tym regionie swoje siedziby mają prawdziwi liderzy rynku – i to nie tylko w (najsilniejszej) branży SSC/BPO.

Do jednej z najbardziej znaczących gospodarczo stref województwa małopolskiego należy Krakowski Park Technologiczny – czyli jedyna w Polsce Specjalna Strefa Ekonomiczna pełniąca jednocześnie funkcję parku technologicznego. Do głównych inwestorów występujących na jej obszarze należą firmy takie jak R.R. Donneley, Comarch, Ericpol czy Shell. Krakowski Park Technologiczny rozciąga się od województwa małopolskiego do podkarpackiego, obejmując 23 podstrefy, m.in. niektóre rejony Krakowa, Niepołomice, Oświęcim, Nowy Sącz czy Tarnów. Centra usług wspólnych i firmy IT zdecydowanie królują w Małopolsce, warto jednak przyjrzeć się także przedsiębiorstwom z innych branż – np. produkcyjnej.

Firmy produkcyjne zdecydowanie najbardziej rozwijają się w regionie śląskim. W Małopolsce jest ich znacznie mniej – mimo to można jednak znaleźć tam przedsiębiorstwa będące liderami w swojej branży. Zakłady o dużym kapitale, zatrudniające więcej niż tysiąc pracowników, są rozsiane po całym województwie, szczególnie tam, gdzie znajduje się wspomniany Krakowski Park Technologiczny. Niektóre z nich – np. Grupę Kęty, uhonorowano miejscem w rankingu „Diamenty Forbesa 2017”. Godna uwagi jest także Grupa Azoty z Tarnowa, krakowska fabryka tytoniu Philip Morris czy firma Newag z Nowego Sącza.

Na rynku pracy dużo mówi się dziś o zapotrzebowaniu na specjalistów, doświadczonych w branży IT, finansowej itd. Warto jednak pamiętać, że istniejące zakłady produkcyjne także się rozrastają – a wraz z nimi rośnie zapotrzebowanie na pracowników fizycznych. Natalia Skocz z Działu Analiz i Raportów Płacowych firmy Advisory Group TEST Human Resources, na co dzień pracująca z klientami z Małopolski, tak wypowiada się o sytuacji firm produkcyjnych w regionie:

Tworząc raporty płacowe dla województwa małopolskiego, największą uwagę skupiamy na firmach działających w branży SSC/BPO/IT oraz sektorze produkcji. Dostrzegamy bowiem potrzeby naszych potencjalnych klientów, chcących porównać wynagrodzenia pracowników w swoich zakładach z innymi firmami o podobnym profilu działalności. Bierzemy pod uwagę również fakt, że pracownicy produkcji mogą migrować pomiędzy województwem małopolskim a śląskim w poszukiwaniu zatrudnienia. Zjawisko to jest szczególnie zauważalne na pograniczu tych województw, np. w miejscowościach takich jak Chrzanów czy Trzebinia. W takich sytuacjach warto porównać wynagrodzenia swoich pracowników do wybranej grupy firm – np. zajmujących się produkcją w obu regionach. Dzięki temu otrzymamy precyzyjny obraz wynagrodzeń w branży.

Małopolska to region, w którym wciąż istnieje ogromny potencjał rozwoju dla różnego rodzaju firm. Ze względu na duży wybór uczelni wyższych, szkół zawodowych i innych placówek edukacyjnych, mieszkańcy mogą tutaj łatwo się dokształcać, co z pewnością czyni z nich wartościowych potencjalnych pracowników.