Branża energetyczna odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu każdej gospodarki. To sektor, który dostarcza energię do naszych domów, firm, a także całej infrastruktury krajowej. W Polsce produkcja energii opiera się głównie na spalaniu węgla. Powoli coraz większe znaczenie zaczyna mieć też energia pochodząca z odnawialnych źródeł, takich jak wiatr, słońce czy biomasa. Ruszamy też z budowami pierwszych elektrowni jądrowych.

Wszystko to sprawia, że do działania w tak ważnej branży potrzebujemy dobrze opłacanych i zmotywowanych ludzi. To od wykwalifikowanych pracowników zależy sprawna i niezawodna produkcja energii, a także wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań. Jednak aby przyciągnąć i utrzymać w swoich szeregach najlepszych, niezbędne jest zapewnienie im atrakcyjnych warunków pracy (w tym konkurencyjnych wynagrodzeń).

Raport Płacowy dla Energetyki

Aby pomóc naszym Klientom z tego sektora w ustaleniu odpowiednich widełek płacowych, po raz kolejny przygotowaliśmy Raport Płacowy dla branży energetycznej. Pierwszy raz opublikowaliśmy go w styczniu 2022. Najnowsza edycja została natomiast wydana w lipcu 2023. Powstała na bazie danych pochodzących od 73 Uczestników naszego badania wynagrodzeń. Warto w tym momencie zaznaczyć, że wszystkie informacje potrzebne do naszej analizy pochodzą bezpośrednio z działów personalnych firm. Dzięki temu odpowiadają realnym zarobkom na danych stanowiskach.

Przygotowany przez nas Raport pozwala sprawdzić nie tylko stawki dla poszczególnych stanowisk, ale też strukturę wynagrodzenia (procentowy udział części stałej i zmiennej) oraz wysokość podwyżek systemowych w branży. Ponadto od edycji lipcowej publikujemy też wartość dodatków stałych i zmiennych.

Jak wyglądają zarobki w energetyce?

Chcielibyśmy się razem z Wami zastanowić, czy w branży tak ważnej dla naszej gospodarki, jaką jest energetyka, zarobki są realnie wyższe niż w innych sektorach. Aby się o tym przekonać, przygotowaliśmy porównanie dla dwóch wybranych przez nas stanowisk. Zobaczmy, ile zarabia się w energetyce w porównaniu do wszystkich branż z naszych Raportów.

Jak możemy zauważyć na powyższym wykresie, różnica jest znacząca. Na korzyść omawianej dziś branży. W przypadku Spawacza w energetyce zarobimy średnio 6513 PLN brutto. Jest to wynik większy o prawie 350 PLN brutto niż dla wszystkich branż. Na jeszcze wyższe zarobki może liczyć Specjalista ds. planowania i przygotowania produkcji. Są one o ponad 600 PLN wyższe i wynoszą 7784 brutto PLN.

Opierając się na naszej analizie, możemy powiedzieć, że stawki w Raporcie dla branży energetycznej różnią się znacząco od tych z Kompleksowego Raportu Płacowego, obejmującego wszystkie dostępne w naszych zestawieniach branże. Dlatego zawsze zachęcamy, by oprócz korzystania danych ogólnopolskich, sięgać po nasze Raporty branżowe.

Wszystkie osoby zainteresowane Raportem dla branży energetycznej lub innymi naszymi Raportami zachęcamy do kontaktu. 😊

tel. +48 885 300 029

e-mail [email protected]