W ostatnich latach Kraków stał się jednym z najważniejszych centrów biznesowych i technologicznych w Polsce. Konkurencja o pracownika jest spora: miejsc pracy jest dużo, podczas gdy wysokiej klasy specjalistów już mniej. Aby jako organizacja oferować stawki, które mogą przyciągnąć do nas nowych ludzi i z sukcesem zatrzymać u nas już tych pracujących – musimy wiedzieć, jaka jest średnia pensja na rynku. Tutaj jak zawsze przychodzą Wam z pomocą nasze Raporty Płacowe. Dotychczas Klienci z Małopolski mogli korzystać z Raportów: dla całego województwa, dla województwa z wyłączeniem Krakowa i dla mikroregionu Skawina – Wieliczka – Niepołomice. Od teraz do tej listy dołącza Raport Płacowy dla Krakowa.

Raport Płacowy dla Krakowa

Najnowszy Raport powstał na podstawie informacji pochodzących od 85 Uczestników i zawiera dane dotyczące stawek dla 257 unikalnych stanowisk. Możemy w nim znaleźć informacje na temat średnich wynagrodzeń m.in. z takich obszarów jak: obsługa klienta, sprzedaż, HR, finanse i księgowość, inżynieria, badania i rozwój oraz IT. Jak podkreśla Agnieszka Hetmańczyk, Manager ds. rozwoju biznesu i opiekun firm z województwa małopolskiego: „Raport Płacowy dla Krakowa jest odpowiedzią na potrzeby naszych Klientów ze stolicy Małopolski. Zawsze powtarzamy, że warto porównywać stawki w swoich organizacjach nie tylko do danych ogólnopolskich, ale też do tych lokalnych, bo duża część naszych pracowników – mam tu na myśli głównie stanowiska ze ścieżki Specjalisty oraz Brygadzisty i Robotnika – najczęściej szuka nowego miejsca pracy w najbliższej okolicy. W przypadku Krakowa będziemy więc mieć na myśli przede wszystkim specjalistów zatrudnionych w licznych korporacjach i centrach usług wspólnych. Nasz nowy Raport pozwoli zatem sprawdzić stawki oferowane przez organizacje działające w Krakowie. W niektórych przypadkach w znaczący sposób mogą one różnić się od stawek w innych częściach regionu”.

Stawki w Krakowie a w pozostałej części województwa

Aby potwierdzić słowa Agnieszki, sprawdźmy teraz, jakie średnie wynagrodzenia oferowane są w Krakowie. Poniższy wykres przedstawia porównanie miesięcznej płacy całkowitej brutto w Krakowie oraz w województwie małopolskim bez Krakowa dla dwóch ścieżek: Specjalisty i Robotnika.

Jak możemy zauważyć, stawki wynagrodzeń oferowane w Krakowie dla specjalistów są zdecydowanie wyższe niż te obserwowane w pozostałej części województwa małopolskiego – różnica wynosi 13,7%. Według zebranych przez nas danych jest to szczególnie widoczne w obszarach takich jak IT, HR, finanse, inżyniera i obsługa klienta. Nie powinniśmy się temu dziwić. Są to bowiem stanowiska występujące często w centrach usług wspólnych, a wspominaliśmy już wcześniej, że w Krakowie jest wiele takich organizacji. Oferują one atrakcyjne wynagrodzenia, aby przyciągnąć i zatrzymać najlepszych specjalistów na konkurencyjnym rynku pracy.

Spójrzmy teraz jednak na stanowisko fizyczne (czyli w naszym przypadku na ścieżkę Robotnika). Mamy tutaj do czynienia z odwrotną sytuacją. Wynagrodzenia oferowane w Krakowie są niższe niż w pozostałej części województwa małopolskiego. To także nie powinno być zaskoczeniem, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że większość firm z sektora produkcji ma swoje siedziby poza Krakowem.

O czym warto pamiętać, sięgając po Raporty Płacowe?

Zachęcamy zatem, by poza danymi ogólnopolskimi i branżowymi sięgać właśnie po Raporty mikroregionalne lub skoncentrowane na jednym mieście. Jeśli naszą konkurencją są firmy SSC/BPO i inne organizacje z Krakowa, warto porównać swoje wynagrodzenia do stawek z tego miasta, a nie jedynie do tych pochodzących z województwa. Otrzymujemy wówczas dane, na których możemy oprzeć naszą strategię personalną, szczególnie w odniesieniu do stanowisk white i blue collar. Pamiętajmy, że odpowiednie dostosowanie wynagrodzeń do warunków na lokalnym rynku może przyczynić się do skutecznej rekrutacji i zatrzymania wykwalifikowanych pracowników.