W ostatnim czasie w Polsce padł kolejny rekord. I nie – tym razem nie mówimy o inflacji – jednakże jej wysoki poziom na pewno miał na niego wpływ. Czego więc dotyczył? W lipcu 2022 roku przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6779 PLN! Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, było ono aż o 15,8% wyższe niż przed rokiem. Zanim wytłumaczymy, z czego wynikają różnice w danych GUS odnośnie wzrostu płac w zestawieniu z naszymi, chcemy wyjaśnić jeszcze jedną kwestię: jak się mają deklarowane przez pracodawców wartości podwyżek do tego, jakie są potem przyznawane. Jest to nasz kolejny wpis z cyklu poświęconego wzrostom wynagrodzeń.

Deklaracja a rzeczywistość

Przytoczyliśmy informację o prawie 16% podwyżkach nie bez powodu. Kiedy bowiem Klienci zapoznają się z naszymi danymi o wzrostach płac (szczególnie w ostatnich miesiącach), nie ukrywają niedowierzania. Widzą bowiem w naszym Raporcie, że w 2021 roku wzrost płac miał wynieść tylko 4,6%, a w 2022 roku – 6,5%.

Aby rozwiać wszystkie wątpliwości, w takiej sytuacji pierwsze co robimy, to opowiadamy, w jaki sposób zbieramy dane. Pozyskujemy je bowiem bezpośrednio z działów personalnych firm biorących udział w badaniu. W związku z czym oddają one faktyczny stan w danej organizacji. Następnie tłumaczymy, że wskazane wcześniej wartości to deklaracje pracodawców – a nie rzeczywiste podwyżki. Zawsze bowiem sprawdzamy, jaki wzrost płacy chcą zapewnić firmy w kolejnym roku. Dzięki takiemu podejściu nasi Klienci mogą dowiedzieć się, czy ich konkurencja planuje podwyżki (i się do tego przygotować). Jak jednak zobaczyliśmy w ostatnich miesiącach – świat może być nieprzewidywalny i całkowicie wywrócić do góry nogami powyższe plany. Z tego też powodu różnice pomiędzy rzeczywistym wzrostem wynagrodzenia a prognozami mogą być spore.

Rzeczywisty wzrost wynagrodzeń w 2022

Wiemy już, jak wyglądały prognozy. Pora więc spojrzeć, jaki był realny wzrost płac w 2022 roku według danych zebranych podczas naszych badań. Porównaliśmy informacje z tegorocznej lipcowej edycji badania Raport Płacowy do danych z lipca 2021. Spójrzmy, jak się one prezentują.

Jak możemy zauważyć powyżej, rzeczywisty wzrost wynagrodzeń zasadniczych pomiędzy lipcem 2021 a lipcem 2022 wyniósł 7,7%. Jeśli natomiast mówimy o płacy całkowitej (a więc takiej, która uwzględnia dodatki – zarówno te stałe jak i zmienne) wyniósł on 7,4%. Przypominamy tutaj, że deklaracje organizacji o wartości podwyżek wyniosły: 4,6% w 2021 oraz 6,5% w 2022. Skąd więc ta różnica? Tłumaczymy to przede wszystkim podwyżkami indywidualnymi, których nie bierzemy pod uwagę przy badaniu deklarowanej wysokości podwyżek. Podwyżki indywidualne dotyczą tylko części pracowników w danej firmie i mogą mieć związek np. z ich bardzo dobrymi wynikami albo popytem na dane kompetencje na rynku (a więc oferujemy większą płacę, by nie stracić pracownika).

Rzeczywiste podwyżki na poziomie 7,7% nadal są jednak dalekie od prawie 16% wzrostu płac, o którym mówi GUS. Również wiodący dyskurs w mediach nakreśla nam wizję o wiele większych wzrostów płac niż te, na jakie wskazuje nasza analiza. W kolejnym wpisie z tego cyklu wyjaśnimy, z czego wynikają te różnice. Obserwujcie nas, by dostać odpowiedź na to pytanie!