Obecna sytuacja na rynku pracy wymusza na pracodawcach coraz to nowe sposoby przyciągania i zatrzymywania kadry pracowniczej. Poprawia się nie tylko atmosfera w miejscu zatrudnienia, ale także perspektywa rozwoju dla personelu – nie wspominając już o pojawiających się coraz częściej atrakcyjnych dodatkach pozapłacowych, a co najważniejsze, podwyżkach. Jeśli chodzi o to ostatnie, pracodawcy przyznają je dużo chętniej niż kiedyś. Jak obecnie kształtują się podwyżki w Polsce?

Pensje wyższe niż planowano?

Jak wynika z Analizy Podwyżek przeprowadzonej przez Raport Płacowy AG TEST HR, średnia wysokość podwyżek zaplanowanych na bieżący rok (lub już wprowadzonych) wynosi ok. 4%. To więcej niż w zeszłym roku, kiedy wskaźnik ten wynosił 3,67%. Co ciekawe, rok temu faktyczna wartość podwyżek była wyższa, niż planowali pracodawcy! Sytuacja może powtórzyć się także w roku 2018, bo teraz pracodawcy przewidują wprawdzie, że zwiększą wynagrodzenia również o 4%, ale jest wiele czynników, które mogą zmienić te plany.

 

Widmo konkurencji

Tym, co decyduje o podnoszeniu pensji pracowników, są nie tylko ich oczekiwania, ale przede wszystkim to, w jakim miejscu plasują się wynagrodzenia w firmie po porównaniu ich do rynku. Jeśli bowiem konkurencja płaci więcej, istnieje obawa, że podwładni prędzej czy później do niej uciekną – co w sytuacji niedoboru rąk do pracy byłoby dla firmy bardzo niekorzystne. Jeśli rzeczywiście dodać do tego rosnące wymagania pracowników (na które ci bardziej wykwalifikowani mogą sobie pozwolić), wychodzi na to, że pracodawcy są właściwie zmuszeni do przyznawania podwyżek. Koniecznie trzeba wziąć także pod uwagę fakt, iż na rynku co rusz pojawiają się nowi inwestorzy, często zagraniczni – czyli gotowi do płacenia więcej niż w polskich standardach. Firm chętnych do zatrudniania przybywa, a pracowników nie. Podwyżki są więc najskuteczniejszym rozwiązaniem, by nie tylko przyciągnąć nowych kandydatów, ale przede wszystkim zatrzymać obecnych członków zespołu – zwłaszcza tych najbardziej cenionych.

 

Podwyżki częścią większego planu

Aktualna sytuacja na rynku pracy może zmienić plany podwyżkowe pracodawców, zawsze jednak potrzebny jest “punkt wyjścia”, czyli określenie budżetu na następny rok. Firmy robią to zwykle jesienią, starając się wziąć pod uwagę bieżące działania konkurencji oraz przewidzieć przyszłe. Jest to również najlepszy moment, by porównać swoje wynagrodzenia względem rynku, korzystając z raportów płacowych. Na temat podwyżek w polskich firmach wypowiada się Dorota Bodek, Menedżer w Dziale Analiz i Raportów Płacowych AG TEST HR:

W rozmowach z Klientami coraz częściej słyszymy o wyższych wartościach wynagrodzeń –  5%, 10%, a nawet 12-15%, szczególnie w firmach, które nie przyznają podwyżek w regularnych cyklach, raz do roku. W takich przedsiębiorstwach presja płacowa ze strony pracowników jest szczególnie duża, zdarza się, że skutkuje zwiększoną rotacją personelu. W takich sytuacjach firmy często decydują się na weryfikację poziomu wynagrodzeń – porównanie do rynku i w efekcie przyznanie podwyżek wyższych niż do tej pory. Zdarza się również, że Klienci decydują się wówczas na audyt systemu wynagradzania – nie tylko aktualnego poziomu wynagrodzeń, ale też oferowanych przez siebie dodatków płacowych i pozapłacowych oraz ich efektywności.

Jak zauważa Dorota Bodek, coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę, że same podwyżki nie zawsze okazują się wystarczające, by przyciągnąć do siebie pracowników. Wspomniane audyty systemów wynagradzania stosowane są po to, by “uszyć na miarę” płace w firmie – czyli uczynić je nie tylko atrakcyjnymi, ale także sprawiedliwymi i odzwierciedlającymi faktyczne obowiązki i umiejętności każdego pracownika. Ogólnie pojęty system wynagrodzeń to zresztą nie tylko podstawowa pensja, ale także dodatki płacowe i pozapłacowe, czyli właśnie podwyżki, premie oraz różnorodne benefity. Dopiero gdy system wynagradzania będzie działał sprawnie, można konkurować na rynku jako rzetelny pracodawca.