Ile razy zdarzało Wam się w ciągu dnia niemalże zasnąć nad klawiaturą komputera w pracy – wiele, prawda? W takich momentach efektywność działań spada do minimum, a jedyne o czym się myśli to kawa.  A może by tak wstać i zrobić coś, co rozluźni nie tylko umysł ale i ciało?

 

Open space to nie wszystko

Obecnie w wielu firmach można spotkać się z tzw. strefą ciszy/relaksu. Znajdują się tam pufy, kanapy, czy duże dmuchane piłki. Wszystko po to, aby przez chwilę zmienić środowisko i skupić uwagę na czymś innym. Ponadto takie miejsca sprzyjają integracji pracowników. Wszyscy wiemy jak wiele informacji można uzyskać od siebie nawzajem przy pogawędce nad kawą, więc taki pokój pomaga dzielić się nowinkami.Specjalnym miejscem odstresowania w odosobnieniu, bardzo często użytkowanym przez  pracowników w Japonii, są wyciszone pomieszczenia, w których pracownik może wykrzyczeć swoje frustracje.

 

Praca grupowa

Nierzadko pracodawcy oferują również możliwość zagrania w piłkarzyki, rzutki, ping ponga czy konsolę (ta ostatnia opcja jest popularna w międzynarodowych korporacjach). W tej kwestii tryumfy świeci Google, który swoim pracownikom umożliwia skorzystanie ze zjeżdżalni, huśtawki czy specjalnej kapsuły do odpoczynku. Wszystkie wymienione przykłady mają na celu stymulowanie naszych szarych komórek i pobudzanie do kreatywności.  Ponadto sama możliwość skorzystania z takich udogodnień podnosi zadowolenie z pracy, a jak powszechnie wiadomo – szczęśliwy pracownik to efektywny pracownik.

 

Kolor ma znaczenie

Ważną kwestią, która również ma znaczenie w przypadku wydajności pracy, jest kolor ścian pomieszczenia, w którym się znajdujemy. Oczywiście warto spojrzeć na nasze indywidualne odczuwanie kolorów, o czym pisaliśmy jakiś czas temu. Wracając jednak do kolorów uniwersalnych – jak radzą eksperci sufity powinny być pomalowane na biało, a reszta ścian w jasnych, spokojnych barwach. Kolorem, który najbardziej pobudza kreatywność jest zielony (podobno najlepiej wpływa na podejmowanie praktycznych oraz nowatorskich decyzji).

 

Jak widać środowisko, w którym pracujemy, ma olbrzymi wpływ na naszą efektywność. Dobrze byłoby, gdyby w zakładzie pracy znalazło się miejsce na chwilę wytchnienia.  Jeśli tak nie jest, warto zaopatrzyć się w rośliny lub osobiste przedmioty, których widok przywoła pozytywne emocje.