Według opublikowanego kilka dni temu rankingu 100 najlepszych outsourcingowych destynacji na świecie Tholons 2016 polskie miasta mocno awansowały. Największym wzrostem może poszczycić się Warszawa, która awansowała aż o 5 miejsc i aktualnie zajmuje 25. lokatę. Wrocław także powędrował o cztery miejsca w górę, wprost na pozycję 58. Kraków natomiast, niezmiennie od 3 lat, utrzymuje wysoką pozycję w pierwszej dziesiątce.

 

Czołowymi miejscami w rankingu, niezmiennie władają miasta z Indii i Filipin. W całym zestawieniu znalazło się aż 20 europejskich miast. W 2016 najlepszą europejską destynacją dla outsourcingu był niezmiennie Kraków, który zajmuje od trzech lat 9. pozycję. Nic jednak pewnego, czy w 2017 uda mu się utrzymać tę lokatę, kiedy na plecach czuje już oddech Dublina, który w tym roku zamyka pierwszą dziesiątkę, czyli jest o dwa miejsca wyżej niż w 2015 roku. Co ciekawe, zdecydowana większość europejskich miast zajęła lepsze miejsca w stosunku do roku poprzedniego. „Na plusie” znalazły się między innymi takie miasta jak: Praga, Budapeszt, Tallinn czy Belgrad. Na szczególną uwagę zasługują jednak miasta położone na wyspach brytyjskich, które odnotowały bardzo dynamiczny wzrost. Oprócz wspomnianego już Dublina w rankingu znalazły się także Belfast (U.K.) z awansem o 5 miejsc (38. miejsce), Glasgow City (U.K.) w tym roku także o 5 oczek w górę (59.), Cork (Irlandia), który awansował o 4 miejsca (aktualnie 61.) oraz Leeds (miejsce 87.). Spośród polskich miast największa pochwała należy się Wrocławowi, który na przestrzeni ostatnich 4 lat awansował aż o 20 miejsc!

 

Wśród destynacji, które odnotowały w 2016 największe awanse znalazły się między innymi dwa brytyjskie miasta, jedno irlandzkie, filipińskie, australijskie, a także… dwa polskie. Twórcy raportu podkreślili w uzasadnieniu, iż outsourcing w Polsce już od dłuższego czasu idzie ku lepszemu. Produkt krajowy brutto na jednego mieszkańca wzrósł w ostatnich latach niemal dwukrotnie, właśnie dzięki sektorowi outsourcingowemu.

Porównanie miejsc zajętych przez polskie miasta w Rankingu Tholons w poszczególnych latach. Źródło: Tholons Top 100 Outsourcing Destinations.

 

Wysokie miejsca czołowych polskich miast w światowym rankingu, przestają już niektórych dziwić. Względna stabilność ekonomiczna i polityczna, nowe inwestycje z Unii Europejskiej przenoszone do wschodniej i centralnej Europy oraz bardzo dobrze wykwalifikowani kandydaci do pracy w tej branży przyczyniają się do tego, iż z każdym rokiem w Polsce otwiera się coraz więcej firm SSC/BPO/ITO. Według różnych źródeł ich liczba może przekraczać nawet 700. Z Raportu PAIiIZ „10 lat sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce” wynika, że w 2015 roku zatrudnienie w tych firmach wynosiło 150 000 osób. Sektor ten powiększa się średnio o 25-30 tys. miejsc pracy rocznie (dane ABSL). Prognozy na przyszłość są także bardzo obiecujące. Szacuje się, iż w tym roku będzie to już 170 000 osób, a do 2020 ma to być już 250 000 osób.