W październiku tego roku opublikowaliśmy stworzone przez nas najnowsze Raporty Płacowe, które zawierały wyniki zakrojonego na szeroką skalę badania płac na terenie całej Polski. Dane opierały się o informacje pozyskane z działów personalnych Uczestników badania, dzięki czemu odzwierciedlają rzeczywiste poziomy wynagrodzeń.

Poza Raportem Ogólnopolskim przygotowaliśmy również Raporty Regionalne – w tym również ten dotyczący województwa dolnośląskiego. Jest to jeden z bogatszych regionów kraju, który może pochwalić się wysoki poziomem uprzemysłowienia. Dodatkowo występuje tam niskie bezrobocie – według danych GUS w sierpniu 2019 roku wynosiło ono jedynie 4,7% (średnia ogólnopolska to 5,2%). Głównym miastem regionu jest Wrocław, który rok do roku plasuje się wysoko w rankingach najatrakcyjniejszych miast w kraju.  Ponadto na obszarze tego województwa znajdują się aż cztery specjalne strefy ekonomiczne.

Raport Płacowy na temat Wrocławia i okolic

W naszym badaniu wzięło udział 115 firm z regionu dolnośląskiego, z czego aż 58 z Wrocławia i jego najbliższych okolic. Na podstawie dostarczonych przez nich danych przeprowadziliśmy dogłębną analizę z obszaru wynagrodzeń w tym regionie. Udało się nam wyróżnić aż 171 unikatowych stanowisk, dla których byliśmy w stanie przedstawić średnie zarobki.

Do zestawienia weszły firmy z Wrocławia i najbliższych okolic. Aby określić najbliższą okolicę tego miasta, braliśmy pod uwagę bliską odległość oraz czas dojazdu, który nie powinien przekraczać 40 minut. Biorąc to pod uwagę, w skład raportu wchodzą miejscowości: Wrocław, Jelcz-Laskowice, Strzelin, Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Siechnice, Bielany Wrocławskie, Oława, Brzeg Dolny, Mirków, Pietrzykowice oraz Miękinia.

Czy wynagrodzenia we Wrocławiu mocno odbiegają od średniej w regionie?

Analizując nasze dane, zastanawialiśmy się, czy cały region dolnośląski jest bogaty i stanowi dobre miejsce do życia, czy też może dotyczy to jedynie Wrocławia i miejscowości skupionych wokół niego? Postanowiliśmy więc przeanalizować zależności w wynagrodzeniach na obszarze całego województwa.

Okazuje się, że istnieją obszary, gdzie różnice w wynagrodzeniach pomiędzy Wrocławiem i resztą województwa są bardzo małe lub praktycznie nie występują. Ciągle jednak istnieją grupy stanowisk, gdzie we Wrocław płaci się zdecydowanie lepiej, niż w pozostałych miejscowościach. Różnice widać w branżach związanych z badaniami i rozwojem, finansami oraz sprzedażą.

Źródło: Raport Płacowy manaHR, edycja Październik 2019

Wysokość wynagrodzeń uzależniona od wielu czynników

Obszary badań i rozwoju, finansów oraz sprzedaży są mocno powiązane z poziomem rozwoju miasta, oraz występowaniem dużych przedsiębiorstw. Badanie i rozwój oraz finanse to domena głównie dużych korporacji, których we Wrocławiu i okolicach nie brakuje, natomiast ciężko o nie w mniejszych miejscowościach. Większa konkurencja o pracownika skutecznie podbija wynagrodzenia w tych obszarach. Analogiczna sytuacja jest w dziale sprzedaży – większy rynek zbytu we Wrocławiu i więcej organizacji się tym zajmujących powoduje większy popyt na pracowników, którzy za swoją pracę mogą oczekiwać wyższych płac.

Wrocław – kraina miodem i mlekiem płynąca?

Zarobki we Wrocławiu i okolicach plasują się w czołówce krajowej. Przy tym istnienie na tym terenie wielu firm dostarcza możliwość ciągłego rozwoju zawodowego w nowych organizacjach. Warto również wspomnieć o samym mieście, które uznawane jest za jedno z ładniejszych w Polsce. Biorąc to wszystko pod uwagę, możemy zacząć się zastanawiać: „czemu jeszcze się tam nie przeprowadziłem?”. Przed podjęciem takiej decyzji trzeba jednak wziąć pod uwagę wszystkie czynniki – należy więc pamiętać, że we Wrocławiu i okolicach ceny są analogicznie większe, niż w biedniejszych obszarach. Kupno, czy wynajem mieszkania to średnio dużo większy koszt niż w innych regionach kraju (poza Warszawą). Dodatkowo pozostałe koszty życia również są wyższe – wystarczy spojrzeć na cenę obiadu w restauracji. Wrocław i okolice to więc dobre zarobki, o których piszemy w naszym Raporcie, jednak również wysokie koszty życia.