Łódź znana była zawsze jako centrum przemysłu filmowego i włókienniczego w naszym kraju. Z biegiem lat znaczenie tych branż zaczęło maleć, a do głosu doszły inne. Obecnie jest to prężnie działający ośrodek produkcyjny, a także obszar, w którym rozwija się sektor nowoczesnych technologii. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu miastu bliżej, dlatego dla naszych Klientów przygotowaliśmy specjalistyczny Raport Płacowy.

Łódzki Raport Płacowy

To już nasz drugi mikro Raport w województwie łódzkim – dwa lata temu stworzyliśmy zestawienie dedykowane Tomaszowi Mazowieckiemu i okolicom. Tym razem skupiliśmy się na Łodzi i miejscowościom leżącym w jej najbliższym sąsiedztwie. W badaniu wzięło udział aż 31 organizacji i na podstawie dostarczonych przez nich danych stworzyliśmy analizę dotyczącą 99 unikatowych stanowisk. Jest to najnowsze z naszych zestawień. Organizacje, które wzięły w nim udział to między innymi: Atlas, Albea, Corning Optical Communications, Ikea, Jti, Phillips Poland czy Wirthwein.

Wynagrodzenia w Łodzi

Łódź to stolica województwa i jedno z większych miast w Polsce. Nie powinno zatem dziwić, że na tle danych z całego regionu, wynagrodzenia w Łodzi i okolicach są średnio o 3,4% wyższe. Różnice na poszczególnych stanowiskach mogą być nawet jeszcze większe.

Źródło: manaHR

W przypadku pozycji magazyniera różnica pomiędzy Łodzią a resztą województwa jest niezauważalna – wynosi jedynie 38 PLN brutto. Ciekawiej zaczyna robić się w przypadku stanowisk bardziej wyspecjalizowanych, do których wykonywania wymagana jest konkretna wiedza lub też doświadczenie.

W przypadku stanowiska księgowej zarobki w Łodzi są wyższe o 353 PLN brutto. Natomiast operator produkcji w Łodzi i okolicach może liczyć na 4248 PLN brutto, podczas gdy w innych regionach województwa jest to średnio 3831 PLN brutto. Różnica to już zatem 417 PLN brutto.

Rejon łódzki – skąd się wziął pomysł na ten Raport?

Na pewno zastanawiacie się, skąd pojawił się nam pomysł na stworzenie Raportu dotyczącego akurat tego regionu. Na to pytanie odpowiada Teresa Poniewierska, która pełni rolę Konsultanta w naszej firmie oraz opiekuna województwa łódzkiego: „Nowo powstały Raport pozwoli na zorientowanie w polityce płacowej na lokalnym rynku. Łódź jako stolica, usytuowana w samym sercu województwa w sposób oczywisty kształtuje stawki dla całego regionu. Podczas naszego jesiennego spotkania HR w siedzibie JTI, wspólnie zastanawialiśmy się, w jaki sposób zdefiniować nowy mikroregion. Ponieważ głosy Klientów, ich uwagi i sugestie są dla nas bezcenne, zgodnie z oczekiwaniami wytyczyliśmy promień 50 km wokół miasta, włączając do projektu usytuowane na wyznaczonym obszarze miejscowości i firmy (m.in. Stryków, Zgierz, Konstantynów Łódzki, Pabianice)”. Pomysłodawcami tego Raportu byli więc nasi Klienci, a także Uczestnicy organizowanych przez nas spotkań z branży HR.

Czemu warto skorzystać z Raportów o Łodzi i okolicach?

Korzystając z mniejszych, ale bardziej wyspecjalizowanych Raportów, nasi Klienci otrzymują dane, które są jak najbardziej dopasowane do ich potrzeb. O komentarz, w jaki sposób wykorzystać te informacje ponownie poprosiliśmy Teresę Poniewierską: „Otrzymaliśmy zestawienie danych z 31 firm, ze zdecydowaną przewagą produkcji. Firmy są ze sobą połączone siecią autostrad zapewniających dogodny dojazd. Wszystko po to, by umożliwić benchmark z konkurencyjnymi firmami pod kątem wynagrodzeń dla pracowników fizycznych, dla których lokalizacja jest często podstawowym kryterium”. Korzystając więc z naszego najnowszego Raportu, organizacje z Łodzi mogą sprawdzić, jak przedstawia się sytuacja na rynku oraz jakie są średnie wynagrodzenia. To umożliwi im dopasowanie swojej strategii personalnej do rzeczywistości, a w konsekwencji przyczyni się do zdobycia lub też utrzymania pozycji lidera regionalnego.