W tym roku coraz częściej słyszeliśmy głosy mówiące o nadchodzącym kryzysie gospodarczym. Co ciekawe, nie obserwowaliśmy jednak jego zdecydowanych zapowiedzi na rynku pracy. Obecnie cały czas mamy bowiem do czynienia z problemami związanymi z pozyskaniem nowych pracowników i utrzymaniem obecnych. Chcielibyśmy dziś zastanowić się, jak bardzo ten problem dotyczy branży logistycznej. Ogromny kryzys w tym sektorze wróżony był już bowiem na początku pandemii. Jak jednak sytuacja wyglądała w ostatnim czasie?

Nasze badanie fluktuacji

O tym, jak radzimy sobie z utrzymaniem pracowników w organizacji, mówi fluktuacja. Jest to jeden z ważnych wskaźników HR-owych, który pozwala oprzeć nasze działania o realne dane. My, jako firma wspomagająca organizacje w obszarze zarządzania personelem, od lat już badamy, jak wygląda poziom fluktuacji w Polsce. Opublikowana w kwietniu Analiza fluktuacji i absencji obejmowała dane za cały 2021 rok. Wzięło w niej udział 355 Uczestników. Zbadaliśmy poziom fluktuacji ogólnej oraz tej z podziałem na odejścia będące decyzją pracownika i pracodawcy.

Fluktuacja w logistyce

Na podstawie wyników naszej Analizy chcielibyśmy zastanowić się teraz, na jakim poziomie był ten wskaźnik w logistyce. Czy w tej branży obserwowaliśmy problemy z utrzymaniem pracowników w swoich szeregach? Okazuje się, że tak. Według naszego badania w 2021 roku logistyka była branżą z najwyższym poziomem fluktuacji. Jej wskaźnik ogólny wyniósł aż 29%, podczas gdy we wszystkich badanych branżach było to 17%. Szczególnie wysoka fluktuacja była widoczna na stanowiskach fizycznych. Spójrzmy na dane, które pozyskaliśmy podczas naszego badania.

Jak możemy zauważyć, we wszystkich wskazanych powyżej obszarach dotyczących pracowników fizycznych logistyka mocno przoduje. W przypadku wskaźnika ogólnego mówimy tutaj o fluktuacji na poziomie aż 38%. Decyzje pracownika to 24%, a odejścia będące decyzją pracodawcy zamykają się w 14%. Oznacza to, że nie tylko zatrudnione osoby same odchodziły – często mieliśmy też do czynienia z sytuacją, kiedy to pracownicy nie spełniali pokładanych w nich oczekiwań.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Jakuba Kowalczyka, który pełni rolę Starszego konsultanta analitycznego i opiekuje się wieloma firmami z omawianej branży: „Z rozmów z naszymi Klientami jednoznacznie wynika, że trudności w pozyskaniu nowych pracowników oraz ograniczeniu nadmiernej rotacji to obecnie jedne z najważniejszych problemów, z jakimi muszą sobie radzić. Jest to także widoczne w firmach logistycznych, w których można zauważyć szczególnie wysoki poziom fluktuacji wśród pracowników blue collars w porównaniu do danych z innych branż. Jak wynika z przeprowadzonego przez nas badania fluktuacji za rok 2021 – praktycznie co czwarty pracownik fizyczny logistyki podjął decyzję o rezygnacji z pracy”.

Przy okazji zbierania danych dotyczących fluktuacji, zbadaliśmy również poziom absencji. Okazało się, że ona również była wysoka wśród pracowników fizycznych logistyki – wyniosła o 3,5 p.p. więcej niż wskaźnik dla pracowników fizycznych wszystkich branż. Wszystkie te dane mówią nam, że branża logistyczna musiała mierzyć się z ogromnymi kosztami, które były generowane przez ciągle zmieniającą się kadrę.

Czy bieżący rok przyniósł w tej kwestii jakieś zmiany? O tym przekonamy się w kwietniu 2023 roku, gdy wydamy kolejną Analizę. Natomiast dane do badania fluktuacji i absencji za 2022 rok zaczniemy zbierać już w styczniu! Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do wzięcia w nim udziału. 😊