Biały kołnierzyk czy biały kask – jakie jest naturalne środowisko kierownika ds. produkcji?

Osoba na tym stanowisku większość czasu przebywa w biurze analizując raporty i planując optymalne rozwiązania procesu produkcji. Pozostałą część spędza bezpośrednio na hali produkcyjnej, nadzorując pracę swoich podwładnych. Kierownika w jego naturalnym środowisku można poznać po białym kasku w gąszczu żółtych – noszonych przez robotników.

 

Kierownik ds. produkcji planuje, organizuje i zarządza procesem produkcji. W zależności od wielkości firmy, kierownik ten może nadzorować pracę całego zakładu produkcyjnego bądź tylko jednego obszaru/linii.

 

Głównym celem istnienia stanowiska jest takie zarządzanie produkcją by przebiegała ona bez zakłóceń oraz mieściła się w założonym budżecie. Jednocześnie do obowiązków kierownika ds. produkcji należy utrzymanie wysokiej jakości produkcji przy ściśle określonym (zazwyczaj krótkim) czasie produkcji. Wreszcie, kierownik ds. produkcji odpowiedzialny jest za stworzenie produktu odpowiadającego potrzebom klienta. W związku z tym współpracuje on blisko z szefami działów: jakości, logistyki, finansów i sprzedaży.

 

Czas pracy kierownika ds. produkcji jest ściśle związany z czasem pracy produkcji w ogóle. Tzn. w przedsiębiorstwie produkującym całą dobę kierownik nierzadko musi być w razie potrzeby dyspozycyjny o każdej godzinie dnia i nocy. Podwyższony, a nawet wysoki stopień dyspozycyjności mają wpływ na poziom wynagrodzenia na tym stanowisku.

 

Ile zarabia kierownik ds. produkcji? Tego mogą dowiedzieć się Państwo z analizy stanowiska dostępnej za darmo w tym tygodniu po zalogowaniu w serwisie.