Poznań to jedno z największych oraz najbogatszych miast w Polsce. Mieszka w nim ponad 500 tysięcy osób. Ten potencjał ludzki niewątpliwie przyczynia się do lokowania w nim co raz to nowych inwestycji. Ma na to wpływ również dobra lokalizacja. Poznań jest ważnym węzłem drogowym i kolejowym. Leży bowiem pomiędzy Warszawą i Berlinem przy trasie wschód – zachód Europy. Tak korzystne położenie oraz dostęp do siły roboczej sprawiają, że odpowiada za wytworzenie prawie 30% PKB całego województwa. Poza Poznaniem ważniejszymi miastami tego regionu są: Kalisz, Konin, Leszno, Piła, Gniezno lub Ostrów Wielkopolski. Żadne z nich jednak nie przekracza 200 tysięcy mieszkańców, pozostając daleko za stolicą województwa.

Mając te wszystkie informacje, możemy podejrzewać, że stawki obowiązujące w Poznaniu będą wyższe niż w innych częściach regionu. Panuje tam bowiem mniejsze bezrobocie, trudniej jest znaleźć odpowiednią osobę do pracy, a konkurencja wśród przedsiębiorstw jest większa. Czy jednak jest to prawda?

Czemu warto korzystać z różnych Raportów Płacowych?

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, należy przypomnieć, że wybór odpowiedniego Raportu zależy od kilku czynników, m.in. od tego, na jakim terenie działamy i kto jest dla nas najbliższą konkurencją. Dlatego wydajemy nie tylko Raporty obejmujące swoim zakresem cały kraj, ale także regionalne i mikroregionalne. I dlatego też zdecydowaliśmy się na wydanie kolejnego nowego Raportu – dla Wielkopolski z wyłączeniem Poznania. W ten sposób chcemy wspomóc naszych Klientów, mających swoje siedziby w różnych zakątkach tego regionu, w ułożeniu przemyślanej strategii wynagrodzeń. Jeśli bowiem okaże się, że różnice w płacach są znaczące – a my, mając swoją siedzibę np. w Koninie, przeglądamy Raport, który agreguje również płace z Poznania – będzie to miało znaczenie przy planowaniu naszego budżetu. Spójrzmy więc, jakie informacje uzyskaliśmy, analizując nasz najnowszy Raport.

Wynagrodzenia w Wielkopolsce z Poznaniem i bez

Nim przejdziemy do analizy wynagrodzeń, najpierw słów kilka o Raporcie dla Wielkopolski z wyłączeniem Poznania. W jego tworzeniu wzięło udział 27 Uczestników, m.in.: H+H Polska, Wood-Mizer Industries, MTM Industries, Colours Factory, Kirchhoff Polska. Na podstawie pozyskanych od nich danych na temat płac (pochodzących bezpośrednio z ich działów personalnych) przeprowadziliśmy analizę dla 60 unikalnych stanowisk. Tworząc nasz Raport, zaobserwowaliśmy, że na większości stanowisk oferowane są stawki niższe, niż gdy weźmiemy pod uwagę całe województwo wielkopolskie. Oznacza to więc, że miasto często zawyża statystki. W szczególności dotyczy to pozycji z obszarów: inżynierii, logistyki i zakupów, produkcji, a także stanowisk administracyjnych i związanych z obsługą klienta.

Jak możemy zauważyć na wykresie powyżej, w przypadku Specjalisty ds. obsługi klienta różnica to około 700 PLN brutto. Na stanowisku blue collar (czyli w przykładzie powyżej – operator produkcji) jest to ok. 400 PLN brutto. Nowy Raport potwierdza również opinie naszych Klientów (którzy swoje siedziby mają poza Poznaniem i jego najbliższą okolicą). Często zwracali oni bowiem uwagę, że mają wrażenie, iż stolica województwa zawyża stawki. To właśnie między innymi ich głosy przyczyniły się do powstania tego Raportu.

Jak więc widać po wynikach zaprezentowanych powyżej, Raport dla Wielkopolski z wyłączeniem Poznania jest ciekawą opcją dla firm, które chcą porównywać się z Wielkopolską, ale niekoniecznie z płacącą więcej stolicą tego regionu.

Jeśli temat wydaje się ciekawy, zachęcamy do kontaktu z opiekunem tego regionu:

Mateusz Kozik

+48 508 776 289

[email protected]