Wielkopolska to drugie co do wielkości województwo Polski. Zamieszkuje je prawie 3,5 miliona ludzi, a jego największym miastem jest Poznań, który to jest dużym ośrodkiem przemysłowym i usługowym. To właśnie to miasto jest odpowiedzialne za wypracowanie zdecydowanej większości PKP na tym obszarze. Trzeba przyznać, że na tym polu Poznań radzi sobie bardzo dobrze – Wielkopolska zajmuje bowiem 3 miejsce w Polsce pod względem PKB na 1 mieszkańca (106,3% średniej krajowej). Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu ciekawemu regionowi i przekonać się, jak wygląda lokalny rynek pracy.

Specjalna Strefa Ekonomiczna – czy istnieje w Wielkopolsce?

Częstym czynnikiem wpływającym na rozwój gospodarczy regionu są Specjalne Strefy Ekonomiczne utworzone na jego obszarze. Przypomnijmy, że SSE to obszary, w których działalność gospodarcza może być prowadzona na preferencyjnych warunkach. Efektem jest przyciągnięcie nowych inwestorów do danego regionu.

Na terenie województwa wielkopolskiego taka strefa nie została jeszcze utworzona, jednak funkcjonują tam podstrefy Kamiennogórskiej SSE (Ostrów Wielkopolski), Kostrzyńsko – Słubickiej SSE (Chodzież, Swarzędz, Poznań), Łódzkiej SSE (Nowe Skalmierzyce, Koło, Turek i Ostrzeszów) i Wałbrzyskiej SSE „Invest Park” (Krotoszyn, Śrem, Leszno i Września).  Wielkopolskie podstrefy SSE skupiają firmy z wielu branż – prym jednak wiodą: metalowa, produkcyjna, motoryzacyjna, papiernicza i poligraficzna, medyczna, oraz usług transportu i logistyki.

Brak SSE nie oznacza, że Wielkopolska jest obszarem omijanym przez inwestorów. Leżący w centrum kraju region przyciąga duże, zagraniczne przedsiębiorstwa. Najwięcej pracowników mają: Volkswagen AG, Bridgestone Poznań Sp. z o.o., GlaxoSmithKline, Samsung Electronics Poland Manufacturing Sp. z o.o., Centrum Usług Księgowych MAN, Centrum Innowacji Microsoft, Centrum Usług Finansowych Carlsberg, Centrum Usług Wspólnych McKinsey, Honda czy Nestle.

Rynek pracy w Wielkopolsce

Rynek pracy w Wielkopolsce, z perspektywy pracownika, wygląda bardzo dobrze. Stopa bezrobocia w kwietniu 2019 roku wyniosła jedynie 3%, podczas gdy na terenie Polski wskaźnik ten wyniósł 5,6% (dane GUS). Jest to więc województwo o najniższym bezrobociu w kraju! Biorąc to pod uwagę, możemy powiedzieć, że na tym obszarze pracownik nie powinien mieć większych trudności ze znalezieniem nowej pracy. Potwierdza to ilość ofert – w popularnym portalu z ogłoszeniami o pracę, znajdziemy prawie 4 tysiące ofert z Wielkopolski.

Tak niskie bezrobocie powinno przekładać się na wyższe zarobki. Aby to sprawdzić, postanowiliśmy przyjrzeć się wynagrodzeniom w tym regionie.

prod

Źródło: Wielkopolski Raport Płacowy Kwiecień 2019 manaHR

Mediana miesięcznej płacy całkowitej brutto na typowe stanowisko blue collar, czyli dla operatora produkcji, wynosi aż 4 096 PLN brutto! Jest to kwota prawie dwukrotnie większa niż najniższa krajowa. Stanowiska white collar, czyli Specjalista ds. Administracyjnych oraz Księgowy, zarabiają prawie 5 000 PLN brutto. Kwota ta jest wyższa nie tylko od zagwarantowanej ustawowo najniższej płacy, lecz również od średniej krajowej. Opierając się na tych trzech przykładach, możemy powiedzieć więc, że zarobki w tym województwie stoją na dobrym poziomie.

Ciekawą kwestią, którą możemy zaobserwować, jest mała różnica pomiędzy wynagrodzeniem na stanowisku fizycznym oraz umysłowym. Może to świadczyć o tym, że w Wielkopolsce występuje duży deficyt osób gotowych do pracy na najniższych poziomach stanowisk.

Wielkopolska ważnym regionem w naszych raportach

O komentarz o stanie regionu wielkopolskiego poprosiliśmy naszego konsultanta – Jakuba Kowalczyka. Kuba jest odpowiedzialny za rozwój tego regionu w naszym Raporcie Płacowym – jest więc osobą posiadającą dużą wiedzę o tym obszarze. „Województwo wielkopolskie jest jednym z najlepiej rozwiniętych gospodarczo województw w Polsce. Charakteryzuje się dużą ilością firm o kapitale zagranicznym oraz niską stopą bezrobocia. Region ten zmaga się obecnie z problemem, jakim jest niedobór pracowników, dlatego aktywnie działamy w celu powiększania próby firm z tego województwa w naszym badaniu wynagrodzeń, aby nie tylko poszerzać zestawienie dla regionu, ale też stworzyć zupełnie nowe raporty mikroregionalne (np. dla okolic Tarnowa Podgórnego)”.

Ze swojej strony możemy potwierdzić słowa Jakuba – ze względu na ciągły rozwój tego regionu oraz dobrą sytuację na rynku pracy (dla pracowników) – dane z tego regionu są dla nas niezwykle istotne.

Jeśli Twoja firma działa na terenie Wielkopolski i chciałaby wziąć udział w badaniach do jednego z naszych raportów – zapraszamy do kontaktu!