W początkowej fazie funkcjonowania działów HR wykonywały one typowe zadania kadrowo – płacowe. Tak jak zmieniał się świat biznesu, zmieniał się też dział zasobów ludzkich. Kolejnym krokiem w ewolucji były działania z typowo miękkich obszarów. Oczywiście dalej trzeba było zajmować się twardym HRem, jednak do tego doszły obowiązki związane z rekrutacją, szkoleniami, analizą HR i wieloma innymi kwestiami. Cechą charakterystyczną tej fazy było reagowanie na potrzeby. Świat się jednak nie zatrzymał – obecnie następuje kolejna zmiana w pojmowaniu roli HR-u w organizacji. Dział personalny powinien więc stać się partnerem – a aby to osiągnąć, musi rozumieć specyfikę działań biznesowych. Jego osią działalności powinno być doradzanie, wspieranie oraz proaktywna działalnością mającą nie dopuścić do wystąpienia negatywnych sytuacji w organizacji.

Obowiązki HR Managera

Rola i znaczenie HRu w firmie rośnie, a w raz z nim zakres obowiązków i odpowiedzialności kierowników tej kompetencji. Osoba na stanowisku HR Managera powinna mieć wiedzę z wielu obszarów. Musi znać się na rekrutacji, szkoleniach oraz rozwoju pracowników, wynagrodzeniach i prawie pracy. Przy tym powinna też potrafić kreować politykę personalną firmy, analizować wskaźniki HRowe oraz tworzyć kampanie employer brandingowe. Każdy z tych obszarów jest inny i wymaga różnej wiedzy oraz kompetencji. Do tego wszystkiego dorzućmy umiejętności osobiste, takie jak empatia, kreatywność, analityczne myślenie. Nie możemy zapomnieć o rozumieniu biznesu oraz byciu ambasadorem wartości firmy.

HR Manager powinien być specjalistą w tych wszystkich dziedzinach, tak by mógł stanowić wsparcie i służyć radą swoim podwładnym oraz innym kierownikom. Przy tym wymaga się od niego, by swoimi działaniami stanowił przykład i nadawała ton organizacji. Kluczowe wskaźniki, za które jest rozliczana jego praca to poziom rotacji, wyniki rekrutacji oraz zadowolenie pracowników.

Manager HR – najbardziej doceniany w branży SSC/BPO

Czytając powyższy opis, możemy łatwo zauważyć, że nie jest to łatwa rola. Cieszy fakt, że coraz bardziej dostrzegają to również organizacje, które swoje działania wewnętrzne uzależniają od HR Managera. Szczególnie widoczne jest to w przypadku branży SSC/BPO – wynagrodzenia tam są bowiem znacznie większe niż w innych sektorach!

Źródło: Raport Płacowy manaHR

W podanej powyżej tabelce, 100% stanowi średnią rynkową. Widzimy więc, jak znacząco swoim HR Managerom płaci branża SSC, w porównaniu do innych sektorów. Miesięczna płaca zasadnicza (czyli bez dodatków / premii) to aż 144%, płaca podstawowa (czyli podstawa i dodatki stałe) to 140%. Najgorzej wypada płaca całkowita (czyli realna kwota, którą dostają pracownicy, razem ze wszystkimi dodatkami) – cały czas jest to jednak aż 135%!

Dlaczego wynagrodzenia w SSC/BPO są takie wysokie?

Zastanawiać może fakt, dlaczego wynagrodzenia HR w branży SSC/BPO tak znacząco odbiegają od innych sektorów. Przede wszystkim należy pamiętać, że sama branża jest dobrze opłacana. Wynagrodzenia HR Managerów muszą więc być porównywalne z kierownikami innych działów w organizacji. Dodatkowo osoby na tym stanowisku muszą znać biegle co najmniej język angielski, jako że najczęściej są to międzynarodowe organizacje. Często wymagana jest też znajomość innych języków.

Branża ta ma spore problemy z rotacją. Potrzebują więc doświadczonego specjalisty, który będzie umiał temu przeciwdziałać. Również inne obszary to niekończące się wyzwania – rekrutacja, rozwój pracowników, zarządzenie sukcesją i absencją – konieczne jest więc duże doświadczenie i znakomita orientacja w najnowszych trendach z tych dziedzin.

HR Manager w branży SSC/BPO musi również być partnerem dla innych kierowników – wspierać ich, doradzać i szkolić, tak by byli jeszcze lepszymi szefami. Aby być w stanie doradzać odpowiednie działania, HR Manager musi rozumieć specyfikę pracy oraz dobrze rozumieć procesy biznesowe, które zachodzą w przedsiębiorstwie.

Biorąc pod uwagę wszystkie te wymagania, które przed swoimi HR Managerami stawia branża SSC/BPO oraz ogólna dobra koniunktura płacowa w tym sektorze, dużo wyższy od średniej poziom wynagrodzeń, przestaje dziwić.